04-02-2016, 00:00:00

Dziś Tłusty Czwartek - dzień objadania się pączkami i faworkami

 

A dlaczego to właśnie dziś przypada ten dzień?

Dzień objadania się pączkami i faworkami inaczej nazywanymi chrustami, zależy od daty Wielkanocy, która obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca między 22 marca a 25 kwietnia. Tak ustalono na soborze w Nicei w 325 roku i te ustalenia panują do dziś. Dlatego dzień ten jest świętem ruchomym i może wypaść pomiędzy 30 stycznia a 4 marca.

W następnych latach Tłusty Czwartek przypadnie:

rok          data

2017      23 luty

2018      8 luty

2019      28 luty

Tłusty czwartek jest następnym dniem po Środzie Popielcowej i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, po którym zaczyna się i okresu wielkiego postu.

Chrześcijanie w czasie postu zaczynają pokutę, zachowują wstrzemięźliwość i poszczą jako wyraz umartwienia, przygotowujący ich do Świąt Wielkiej Nocy.

Tradycja i przesąd nakazuje zjedzenie jednego pączka aby w dalszym życiu się wiodło.

Jednak warto wiedzieć, że jeden pączek czy nawet dwa nie zrobią nam szkody, jednak już 3 pączki mogą być wyzwaniem dla żołądka, trzustki i wątroby. Powinny zwłaszcza uważać osoby cierpiące na choroby trzustki lub wątroby.

Jeśli jednak zdarzy się, ze skusimy się na większość ilość pączków i będziemy czuć się z tego powodu źle, warto zastosować się do porad lekarzy. Najlepiej przez kilka godzin nie jeść nic, wówczas żołądek zdoła sam sobie poradzić. Można wypić napar z mięty.

<< Wróć

Wyszukaj

Szukana fraza:

Zakres wyszukiwania:

X